Konut Piyasası Ekim’de Dalgalandı: Türkiye’de Neler Oluyor?

Selam ev sahibi adayları ve gayrimenkul takipçileri! Ekim ayında Türkiye genelinde konut piyasasında önemli gelişmeler yaşandı. Bu gelişmeleri birlikte inceleyelim:

Konut Satışlarında Düşüş Devam Ediyor

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Ekim ayında Türkiye genelinde konut satışları yüzde 8,7 azalarak 93.761’e düştü. Bu, tam 9 yılın en düşük Ekim ayı satış adedi olarak kayıtlara geçti.

Yabancılara Yapılan Satışlarda da Azalış

Yabancılara yapılan konut satışları Ekim’de yıllık bazda yüzde 52,9 oranında azalarak 2.535’e geriledi. Ancak, bu duruma rağmen Türkiye’nin güzelliklerine hayran kalan yabancılar, özellikle Antalya’ya yoğun ilgi gösterdi. Antalya, 931 konutla yabancıların favorisi oldu.

Rusya Vatandaşları Türkiye’nin En Büyük Yabancı Konut Alıcıları

Rusya vatandaşları, Ekim ayında 713 konut alarak Türkiye’nin en büyük yabancı konut sahipleri oldu. Onları, 235 konutla İran, 152 konutla Almanya ve 138 konutla Ukrayna vatandaşları takip etti. Türkiye, dünyanın dört bir yanından gelenleri cezbetmeye devam ediyor.

İpotekli Satışlarda Düşüş Hız Kesmiyor

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Ekim’de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 58 azalarak 5.577’ye geriledi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı ise yüzde 5,9 olarak kayıtlara geçti. Bu durum, konut alıcılarının finansman seçenekleri konusunda daha seçici olduğunu gösteriyor.

İkinci El Satışlar da Hız Kesiyor

Ekim ayında Türkiye genelinde ikinci el konut satışları yüzde 7,8 azalarak 64.531’e düştü. İkinci el satışların toplam konut satışları içindeki payı yüzde 68,8 oldu. Ancak, bu azalışa rağmen ikinci el konutlar hala büyük bir talep görüyor.

Ekim ayında Türkiye’nin konut piyasası dalgalandı. Bu dalgalanma, konut alıcılarının tercihlerinin değişebileceğini gösteriyor. Kasım ayı için bizim piyasa gözlemlerimiz çok daha hareketli ve bol satışın olduğu bir ay olduğu yönünde. Piyasayı yakından takip etmek ve konut serüveninizde en iyi seçimi yapmak için bilgileri değerlendirmek önemlidir, verileri sizin için izlemeye devam edeceğiz.

Listeleri karşılaştırın

Karşılaştır