2022 Yılı Tapu Masrafı Ne kadar ?

Gayrimenkul alıcıları ve satıcılarının tapu işlemleri hakkında sıkça sordukları soruları tek bir yazıda cevaplayalım istedik. İşte O sorular ve cevapları…

Tapu Masrafı Ne kadar 2022?

Tapu harcı veya tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için (konut, iş yeri, arsa, tarla, arazi vb.) tapuda beyan edilen satış bedelinin %4’ü olarak hesaplanan bir harçtır. Tapu harcına ek olarak 2021 yılı için 194,75 TL döner sermaye bedeli de tahsil edilir.

Tapu Harcı Ne demek?

Tapu harcı ya da tapu masrafı olarak ifade edilen terim, iş yeri, konut, tarla, arsa, arazi ve bunun gibi tüm gayrimenkul unsurları için tapuda beyan edilen satış tutarının % 4’ü oranında hesaplanan ve devlete ödenen harç türüne verilen isimdir. Tapu harcına ilaveten tapuda işlem yapan vatandaşlardan 2021 yılı için 194,75 TL tutarında döner sermaye kalemi de tahsil edilir.

Tapu Devir İşlemleri Ne Kadar Tutar?

Tapu ücreti ne kadar? 2021 yılında tapu devir işlemlerinde döner sermaye bedeli olarak alınan ücret 178,50 TL’den yüzde 9 artışla 194,75 TL’ye yükseldi. Bu tutar taraflarca aksi kararlaştırılmadığı sürece genel usul olarak alıcı tarafından ödenir.

Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Tapu sahibi olan veya olacak birçok kişi Tapu Devri nasıl yapılır hakkın bilgi sahibi olmak istemektedir.

Tapu devri işlemi için Tapu Müdürlüğü’nden randevu alınması gerekmektedir.

Tapu Devri işlemi oldukça basittir. Tapu Devri için Tapu randevu oluşturmak gerekiyor. Tapu Devir işlemi için ALO 181 Tapu Hattı ya da TKGM randevu sistemi üzerinden Online Tapu Randevu (e-randevu) tapu randevusu başvurusu yapabilirsiniz.

Tapu Harcı Hangi Bedel Üzerinden Ödenir?

Gayrimenkul alım satım işlemlerinde, devir işleminin yapılabilmesi için tapu harcının ödenmesi gerekiyor. Bu harç, satış bedeli üzerinden hesaplanıyor. Tapu harçları işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor.

Tapu Harcını Kim Öder Kanun?

Eğer herhangi bir ortak karar alınmadıysa, tapu harcının yarısı alıcı yarısı satıcı tarafından ödenmelidir. Tapu harçları mülk miktarının %4’ü olarak belirlenir. Eşit miktarda ödendiğinde, alıcıya %2 ve satıcıya da %2 bir ödeme payı düşer. Resmi olarak tapu harcı ödemeleri çoğunlukla eşit miktarda yapılıyor.

Listeleri karşılaştırın

Karşılaştır